Bir Zamanlar İnsandım.

‘’Bir zamanlar insandım.’’

Eylül 2016 yılında, ünlü blogger Andrew Sullivan, New York dergisinde 7000 kelimelik bir yazı yazdı. İnternetin insanlık üzerindeki etkisini anlatıyordu. İnsanların sosyal medyada ve internette nasıl kontrolsüz bir şekilde kaybolduklarını, bireysel iradelerinin resmen ellerinden alındığını ve internetin nasıl bir bağımlılığa dönüştüğünü anlatıyor ve adeta ALARM veriyordu.

Ben o zamanlar sosyal medya hesaplarımı yeni açmıştım, halen ne internette ne sosyal medyada çok vakit geçiren biri değildim. O nedenle bu yazı çok dikkatimi çekmemişti. Ancak son bir sene içerisinde aldığım mesajlardan, okuduklarımdan, arkadaşlarımdan duyduğum ve gördüğüm kadarıyla, bu hepimizin dikkatli olması gereken bir konu.

İster sosyal medya, ister internet, ister başka insanlar ve bir sosyal topluluk olsun, bir insanın kendi iradesi dışında, ‘’etkilenerek’’ veya ‘’tetiklenerek’’ seçimler yapmasının bilge bir tarafı yok. 

Bu tetiklenme ve etkilenmenin oluşabilmesi için öncelikle ‘’sağlıksız bir psikolojiye’’ sahip olmamız gerekiyor. Sağlıksız bir psikolojiye sahip olmanın tek belirtisi teşhis konmuş bir psikolojik rahatsızlığınızın olması da değil. 

DUYGUSAL VERİLEN TÜM KARARLAR sağlıksız psikoloji göstergesidir.

Öncelikle bunu anlamalıyız. 

Çünkü duygusal kararlar SEN devrede değilken, başkalarından, dış dünyadan etkilenerek aldığın kararlardır, kendi iradenle ve GERÇEĞİNLE alınmış, değerlerinle ve özvarlığınla hizada seçimler değildir.

Ve bizler bunu her yaptığımızda, kendi değerimizi düşürürüz.

Birçok kişinin söylediği gibi, belki de sistem, insanların kendilerinden kopup, etkilenerek, ‘’köle psikolojisi’’ içerisinde bir şeyler yapmasını istemektedir.

Belki de zaten hali hazırda ‘’köle psikolojisinde olanlar’’ etkilenmekte, tetiklenmekte, güçlü iradeleri olmadığı için, belirli taktikler ve manipülasyon metotlarıyla daha güçlü olanların dilediği yere çekebildiği seviyededir.

Bence ikincisi daha doğru.

Yaşamını ‘’insan bilincini yükseltmeye adamış’’ bir öğretmen olarak, alt bilincin nasıl etkilenir, tetiklenir olduğunu görüyor ve sizleri her gün düşüncelerinizle, yargılarınızla çalışır seviyeye getiremezsem, yaşamlarınızın değişmeyeceğini çok iyi biliyorum. 

İRADE YOKSA DEĞİŞİM DE YOK.

Etkilenebilir, tetiklenebilir, dış dünya gerçeği tarafından kontrol edilebilir olanlar, kendi kararlarını alamayacak, yürümek istedikleri yolda yürüyemeyecek, istedikleri yaşamı yaşayamayacaklar. 

Eğer sizlere gerçekten destek olmak istiyorsam, o dış dünyadan rahatsız olan, gerilen, strese giren, etkilenen bilinç seviyesini yok etmek, o zemindeki çarpık düşünceleri nötrlemenize yardımcı olacak metotlar bulmam gerekiyordu ki, bu sebeple 25 senedir bu metotların araştırması içerisindeyim ve içlerindeki en etkili, en kolay ve en hızlı sonuç veren sistemleri öğretiyorum…

‘’Bir zamanlar insandık…’’ Ve belki yeniden TAM BİR İNSAN olabilmenin yollarını arıyor birçok kişi… İşte ben bu kişilere ışık ve öğreti olma niyetindeyim. 🙂

Yorum Ekle