Farklı Meditasyon Pratikleri

FARKLI MEDİTASYON PRATİKLERİ

Meditasyon insanların günümüzde ve yüzyıllar öncesinde çeşitli kültürlerde insanlar tarafından kullanılan güvenilir bir yöntemdir. Özellikle bu salgın döneminde herkesin zor zamanlar yaşadığı bu süreçte çok başarılı bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

Meditasyonda USTALIK YOLU ile PRATİKLER, artık öğrendiğiniz üzere çok farklıdır.

Meditasyon pratikleri, başlangıç seviyesinde çalışmalardır, Ustalık yolu (Klasik Vedik Meditasyon) gibi olmasa da, farkındalık attırmaya ve rahatlamaya yönelik, etkin çalışmalardır.

Birçok meditasyon pratiği vardır.

FARKINDALIK (MINDFULNESS) : Geçmiş ve gelecek hakkında gereksiz bir şekilde düşüncelere kapılıp stres yapmak yerine ‘’şimdiye ‘’ odaklanıp anı yaşayan insanların her zaman, her yerde kaygı ve konsantrasyonu yönetme şansları daha yüksektir.

SEVGİ DOLU NEZAKET PRATİĞİ : Öfke ya da kızgınlıkla hareket eden herkes benlik duygusundan ve merhametten yoksun olurlar. Bu durum bizi ağırlaştırır ve incitir. Kendimize saygı gösterip ,kendimizi sevmediğimiz sürece başkalarını da sevip, saygı gösteremeyiz. Bu durumlar için meditasyon şarttır. Kaygı ve stresi yenmeye yardımcı olur.

REHBERLİ: Günümüzde uzaktan meditasyon yapmak da mümkündür. Bunun için bir rehber şart değil. Gerek canlı dersler gerekse ders anında yapılan kayıtlar uzaktan meditasyon yapmamıza olanak sağlar. Herkes , her ortamda kendine uygun bir saatte uzaktan meditasyonu yapabilir. Bu yaşanan uykusuzluk ve ağrılara yardımcı olan bir yöntemdir.

HAREKET: Hareket etmeye üşenenler ve bunun için çaba gösterenler için de uygun meditasyonlar mevcuttur. Zihni sakinleştirip rahatlatmak için, yoga ve kundalini gibi meditasyonlar yapılabilir. Bu uygulamalar tek başına yapılacağı gibi grup şeklinde de yapılabilir. 

KUNDALİNİ: Bu meditasyon için öğrenilmesi gereken yöntemler ve uygulamalar vardır. Bunları öğrenmek için eğitim almanız gerekir. Bu yöntemleri öğrendikten sonra Kundalinl’yi rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu sayede farkındalığınızı yaratarak stresle daha kolay başa çıkabilirsiniz.

VÜCUT TARAMASI: Uyku problemi yaşayanlar bu meditasyon türünü deneyebilir. Bedeni ve ağrıları rahatlatmak için iyi bir yöntemdir. Vücudun belli kısmını germek bu tür istenmeyen rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Bu hareketleri yapıp vücudu serbest ve rahat bırakmak iyi gelecektir.

ODAKLANMA: Bu uygulamayla zihninizi boşaltmak için herhangi bir sese ya da nefes egzersizine odaklanmamızı ve yaşadığımız huzursuzluğu atabilmemiz için ‘’ Maymun Zihni’’ dediğimiz yöntemi kullanabiliriz. Yaşadığımız kafa karışıklığına iyi gelecektir. Başarıyı yakalamak için zamanınız olduğunda kısa seanslarla bu meditasyonu uygulamak yaşamınıza mükemmel bir rahatlama sağlayacaktır.

GÖRSELLEŞTİRME: Ulaşılmak istenen bir sonucu resmetmek ve yaşadığımız durumlarda sakinlik yaratıp başarı ve huzur gibi sahneleri görmemize yardımcı olur. Bu uygulama ile 5 duyuyu bütünleştirmemizi sağlar.

MANTRA: Meditasyon yapmayan biri bile ‘’om’’ kelimesini duymuştur. Bu kelime dikkati odaklamak için kullanılan bir kelimedir. Bu meditasyon kendi içinizde yaptığınız bir türdür. Hayatınızda sürekli uygulayabileceğiniz ve hiçbir zorluğu olmayan bir meditasyon türüdür. Karşılığında ücret ödemenize dahi gerek kalmadan evinizde yapabileceğiniz bir uygulamadır.

VİPASSANA: Bu meditasyon türü katılımcının 10 gün boyunca sessiz kalıp meditasyona odaklanmış bir şekilde hiçbir etki ve acıyı görmeden vücut taramasını yaptıran bir türdür. Diğer meditasyon türlerinden daha fazla odaklanma ve bağlılık gerektirir. Bu meditasyon türü madde bağlılığı gibi zor alışkanlıkların tedavisinde dahi başarı göstermiştir. Yapılan bir araştırmada insanların geçmişleriyle yüzleşmelerini ve şimdiyle bağlantı kurmasını sağlamıştır.

Yorum Ekle