GİRİŞİMCİLERİN KENDİLERİNE SORMASI GEREKEN 7 SORU

GİRİŞİMCİLERİN KENDİLERİNE SORMASI GEREKEN 7 SORU

Sevgili dostlar…

Bugün sizlere girişimcilikle cüretkârlık arasındaki ince bir çizgiden bahsedeceğim.

Vizyoner bir bakış açısıyla girişimci olanlara veya uçuk olmayan hayallerinin peşinde koşanlara büyük saygı duyuyorum. Bununla birlikte, son yıllarda girişimcilik konusunda çok farklı stratejiler ve bazen de ayağı yere basmayan fikirler ortaya atıldığına şahit oluyorum.

Tanıdığım birçok girişimci, “hayatlarını değiştirecek olağanüstü bir fikir” peşindeler. Bunun nedeni kısa yoldan, kolay bir şekilde para kazanmak isteği sanırım.

Ancak ne yazık ki çok az iş, bu şekilde başlıyor ve başarıya ulaşıyor. Çünkü çok klasik olacak belki ama “bedava peynir, sadece fare kapanında var!”

Bir Başarı Hikâyesi mi Olmak İstiyorsunuz?

Çok para kazanmak, sevilmek, saygı görmek, değerli olduğunu hissetmek ve buna benzer kazanımlar… Pek çok kişi, alkışlayan değil alkışlanan olmanın yollarını araştırıyor. Bunu yaparken bazen öngörü eksikliği veya “kontrolsüz özgüven” yaşadıkları da acı bir gerçek.

Özellikle iş ve birikim alanında mentörlük desteği verdiğim öğrencilerime her zaman şunu söylerim:

“BİR İŞİN GERÇEK BİR BAŞARI HİKÂYESİ OLABİLMESİ İÇİN GİRİŞİMCİNİN HAYAT HİKÂYESİ İLE UYUMLU OLMASI GEREKİR.”

Peki, bu ne demek?

Hayatında “tenis” ile ilgilenmemiş, hiç tenis oynamamış, tenis maçı bile seyretmemiş ve ilgi alanı tenis olmayan bir kişinin, tenis ayakkabıları satan firma kurma girişimi nasıl sonuçlanır sizce? Ben söyleyeyim mi? Böyle bir kişinin, bu işte başarısız olma ihtimali neredeyse %100’dür.

Hayallerin Bir Sınırı Olmalı mı?

Hayal kurmak, sizi başarıya götüren, hedefleriniz doğrultusunda azmetmenizi ve sabretmenizi sağlayan önemli bir aşamadır. Bununla birlikte eğer hayaliniz;

 • Yaşamınızın bir anda yön değiştirebileceğini size düşündürüyorsa,
 • O güne kadar yaptığınız her şeyi unutmanızı gerektiriyorsa,
 • Emek ve vakit harcayıp öğrendiğiniz bilgileri çöpe atıp, uzmanlaştığınız işleri bırakmanıza yol açıyorsa,
 • Hiç aşina olmadığınız, çok yabancısı olduğunuz bir alanda büyük başarılar elde edebileceğiniz fikri sizde oluşmuşsa,

Tüm bunlar tozpembe, güzel ama maalesef boş bir hayal…

Tozpembe Hayallerden Geriye Toz Kalmasın

Yani kısacası, girişimcilikle cüretkârlık arasındaki ince çizginin farkına varmak gerekir. Yani tozpembe hayaller kurarken, yolun sonunda sadece toz ile karşı karşıya kalabileceğinizi de hatırdan çıkarmamak çok önemli.

Bu nedenlerle çok başarılı bankacıların, borsacıların, iş kadınlarının, iş adamlarının, 20 – 30 senelik emeklerini, bilgi ve birikimlerini bırakıp koçluk mesleğine özenmelerini inanın çok garipsiyorum.

Uzmanlık alanlarını bırakan başarılı insanların nefes koçluğu ve yoga eğitmenliği gibi (anladınız ne demek istediğimi☺) farklı uzmanlık gerektiren alanlara adım atıp büyük başarılar kazanacağını düşünmesini biraz aptalca bulduğumu bile söyleyebilirim…

Neden mi?

Bu kişiler, uzmanlaştıkları alanlarda senelerin emeğini, harcanan vakitleri, edindikleri bilgiyi, birikimlerini ve deneyimlerini çöpe atıyorlar da ondan…

Emeklerinden, tecrübelerinden, bilgilerinden ve birikimlerinden faydalanabilecek yüzlerce insanı yüz üstü bırakmış olmaları da cabası…

Ve ne yazık ki, hayat bu şekilde ilerlemiyor.

Hayat, Bizi Bulunduğumuz Yere Tesadüfen Getirmez

Sevgili arkadaşlar…

Hayat bir merdivendir. Attığımız her adım, bizi bir sonraki adıma hazırlar. Geçmişimizi yok saymak, uzmanlaştığımız iş dalını bırakıp tamamen bambaşka bir sektöre adım atmak, tozpembe hayaller peşinde koşmak girişimcilik değildir. Aptallıktır!

Tam da bu noktada, bir girişimcinin kendisine sorması gereken 7 önemli soruyu sizlere faydalı olması için listeledim. Sizler de hayal kırıklığına uğramak istemiyorsanız bir işe başlamadan önce bu soruları mutlaka kendinize sorun:

 1. Gireceğim sektörle ilgili ne kadar bilgi ve deneyime sahibiyim? Bu sektörde ne kadar tecrübem var?
 2. Başarısız olursam ne olacak? Ne yapacağım? Her şey kötü gittiğinde, para kazanamayıp bir de üstüne vakit kaybettiğimde planım ne?
 3. Başlayacağım işi, her şey kötü gittiğinde bile devam edebilecek kadar seviyor muyum? Her tür zorluğa katlanabilecek miyim? Zorlukları aşabilecek deneyime, birikime ve tecrübeye sahip miyim?
 4. İşler sarpa sardığında, çözümsüz kaldığımda bana kim destek olacak? Bu işi tek başıma mı yapacağım yoksa başkalarına ihtiyacım var mı?
 5. Bu işi büyütmek için gereken birikime sahip miyim yoksa bir veya birkaç yatırımcı bulmam mı gerekecek?
 6. Net ve detaylı bir aksiyon planım, gelecek projeksiyonum var mı? Yola devam etmek için A-B-C… X planlarım hazır mı?
 7. EXIT planım ne?

Bilmediği İşi Yapmaya Çalışanlar, Başarısızlığa Mahkûmdur

Yukarıdaki soruları tekrar tekrar ve dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyorum. Anlaşılacağı üzere, başlamayı düşündüğün iş için her tür zorlukla mücadele edebileceğin şevke, deneyime, bilgi ve tecrübeye sahip değilsen, özellikle başlangıç seviyesinde işin %80’ini kendin yapabilecek durumda değilsen, o işe başlama!

Pek çok işin başarılı olabilmesi için, özellikle ilk aylarda %100 hâkimiyet gerekir. Bu nedenle, bilmediği işi yapmaya çalışan kişilerin başarısızlık olanı %90’dan fazladır. Yani, yeterli bilgiye sahip olmadan bir işe başlayıp hayal kırıklığına uğrayan kişi sayısı maalesef çok fazla.

Bildiğin İşi Yap!

Kısacası, bildiğin işi yap.

Geçmiş hikâyen, yani ORİJİN HİKÂYEN üzerinde çalış.

Orijin hikâyeni, başarılarını, başarısızlıklarını, öğrendiklerini, deneyimlerini, uzmanlığını iyi anla. Kendine yatırım yap, eğitimini ve kişisel gelişimini tamamla.

Marka Ol, Zengin Ol

Bunu yapabilmenin yollarını arıyorsanız, bu konuda sizler için hazırlanmış ve hâlihazırda en kapsamlı eğitimimiz olan “Marka Ol Zengin Ol” eğitimini öneririm. Bu eğitim, her birinizin kendi orijin hikâyenizi keşfetmenizi ve EN İYİ YAPABİLECEĞİNİZ, aynı zamanda MARKALAŞABİLECEĞİNİZ İŞİ bulmanızı sağlıyor.

Bir kişi, en iyi yapabileceği işi bulur ve bunun üzerine yoğunlaşarak, girişimlerini bunun etrafına toplarsa, başarısız olması hemen hemen imkânsızdır. 🙂

Sizler de girişimlerinizde başarılı olmak istiyor musunuz? Sevdiğiniz işi yapmak, mutlu olduğunuz iş dalında daha huzurlu bir hayat sürmek sizin için de keyifli olur muydu? Bu ve benzeri konularda soru ve yorumlarınızı beklediğimi bilmenizi istiyorum.

Sağlık ve mutluluk sizlerle olsun!

Yorum Ekle