HEDEF KOYMA BİLİMİ

HEDEF KOYMA BİLİMİ

Hayatınıza dair gerçekleştirmek istediğiniz hayalleriniz ve somutlaştırdığınız hedefleriniz var mı? 

Bu hedefleri zihninizde bir resim olarak görebilecek şekilde yerleştirebildiniz mi? 

Hedefleriniz sizi gerçekten motive edebiliyor mu? 

Engellerle karşılaştığınızda hedeflerinizin motivasyonu ile birlikte düşseniz bile kalkabilecek gücü bulabiliyor musunuz?

Hedef koymanın başlı başına bir bilim olduğunu biliyor muydunuz?

Hedef Odaklı Yaşamak 

Kendinizi geliştirmek, işinizde, özel hayatınızda, ilişkilerinizde, kazancınızda ilerlemek mi istiyorsunuz? Eğer cevabınız olumluysa, şu an çok doğru yerdesiniz; yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim. 

Sevgili dostlar;

Hedef odaklı olmak, yaşamda ilerlememizi ve gelişmemizi sağlayan en önemli etkenlerden biridir. Bizler hedeflerimiz olmadığında kendimizi kaybolmuş, umutsuz, aciz ve değersiz hissederiz. 

Oysa hedef odaklı yaşadığımızda, net bir biçimde tanımladığımız hedeflerimiz ve bunlara bağlı olarak eylemlerimiz yani aksiyon adımlarımız varsa hislerimiz olumlu yönde değişir. Bu olduğunda, yaşamımızda iyi bir yöne yönelir, bizi ilerleten bir ışığa, motivasyona, ilhama ve enerjiye sahip oluruz.

Hedefleriniz Bittiğinde, Siz de Bitersiniz

Çok iddialı bir söz olarak gelebilir sizlere. Ancak bu sözü asla aklınızdan çıkarmayın: ”Hedefleriniz bittiğinde, siz de bitersiniz.”

Zira bir insanın hedefinin olmaması, “öylesine” yaşıyor olması, hastalık, zorluk ve sorunlara açılan kapıdır.

Hedef Belirlemek, Yaşama Anlam Katar

Hedefler, bizim yaşamdan daha çok keyif almamızı, belli bir amaç ile belli bir yöne doğru ilham içerisinde yaşayabilmemizi mümkün kılar. Bunlardan da önemlisi yaşamımızın anlam kazanmasını sağlar.

Hedefler, bize yürüdüğümüz yolda nerede olduğumuzu, ne kadar ilerlediğimizi ve neleri başardığımızı gösterir. Başarma hissimizi ve şahsi disiplinimizi arttırır. Bu da öz güvenimizin ve tatmin duygumuzun çoğalmasını sağlar. 

Hedef Belirlerken Nelere Dikkat Edelim?

Hedef belirlemenin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Peki, kendimize hedef belirlerken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Hedeflerin spesifik ve belirgin olması gerekir. 
  • Hedeflerin ölçülebilir olması gerekir. Rakamlarla ölçülebilir ve değerlendirilebilir olmalıdırlar.
  • Hedefler ulaşılabilir, başarılabilir olmalılar.
  • Hedefler yaşam tarzımız ile uyumlu olmalıdırlar.
  • Hedefler, belli bir zaman dilimi içerisinde olmalılar.

Buradan neyi anlamamız gerekir? 

Kısaca şunu söyleyebiliriz: Bizler kendi kendimize “para biriktirmeye başlayacağım” demek yerine, “20 Aralık’a kadar 10.000 TL biriktirmiş olacağım.” demeliyiz.

Bu söylem değişikliği bile bizi yolda, gitmek istediğimiz yönde tutar. Böylece hedefimize ulaşabilmemiz için gereken enerjiyi bulmamızı sağlar.

Hedefler, Stratejik İlerlemeyi Sağlar

Hedef odaklı olmak, yolda karşılaşabileceğimiz engel ve sorunları da önceden görebilmemizi, plan yapabilmemizi, yaşamda stratejik ilerlememizi sağlar.

Eğer belirgin bir hedefe, belli bir süre içerisinde ulaşmayı hedefliyorsanız, belli bir yol haritasına, aksiyon planlarına ve net bir stratejiye ihtiyaç duyarsınız. Bu da sizi daha fazla düşünmeye, derinleşmeye, konuyu farklı bakış açılarından görebilmeye yönlendirir.

HEDEFLER DÜŞÜNCE VE ZİHİN GELİŞİMİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR.

Hedeflerin, insan hayatına kattığı maddi ve somut çok sayıda kazanım bulunur. Bununla beraber; eğer ben bir kişinin zekâsını geliştirmek istiyorsam, ona kendisine hedefler koymasını söylerim…

Hedef Odaklı Olmanın Karanlık Tarafı 

Ve tabi, hayatta her şeyin olduğu gibi, hedef odaklı olmanın da karanlık bir tarafı vardır.

Bizler, odağımız ile doğru ve orantılı bir şekilde kendimizi, hedeflerimiz ve yürüdüğümüz yol ile ilgisi olmayan konu ve deneyimlere kapatırız. 

Odağımız ne kadar fazla ise, odağımızın dışındaki konu, kişi ve deneyimlere o kadar kapalıyızdır. Bu bizi bazen anti sosyal, bazen diğer insanların “onunla olmak hiç eğlenceli değil” dedikleri kişiye dönüştürebilir.

Hedef ve Değer Hizası

Hedefler konusunda, son olarak, dikkatli olmamız gereken bir konu daha var:

Hedeflerimiz, her zaman değerlerimiz ile hizada olmalıdır. Çünkü değerlerimizle ve özümüzle hizada olmayan hedefler gerçekleşmez. 

Bu sebeple, hatırlamamız gereken şudur, sonuç almak için sadece hedef odaklı olmak yetmez. Kendinizle olağanüstü bir bağlantıya sahip olmanız gerekir. Ayrıca hayat amacınız, değerleriniz ve kim olduğunuz konusunda netleşmeniz gerekir.

Mucize Kursu Formülü

Herkes kendine hedefler koyabilir, yaşamını büyük bir motivasyonla yaşayabilir, ama değerleri ile hizada olmadığı müddetçe, bu hedefler gerçekleşmez. 

İşte bu sebeple Mucize Kursu Formülünde, aylarca, sadece değerleriniz, kim olduğunuz ve yaşam amacınız üzerine çalışıyoruz.  Sonucu garantilemek için. 🙂

Her birimizin bu dünyada bir görevi, bir amacı, kalbinin derinliklerinde duyduğu, bildiği bir çağrı vardır. İşte o çağrıya kulak verenler ve bunu hedefleriyle birleştirenler, yaşanabilecek en anlamlı, en tatmin edici, en olağanüstü yaşamı yaşarlar ve tüm hedeflerine ulaşanlar… 

Sevgiyle,

Nevşah

Ücretsiz Mucize Kursu Formülü Webinarını izlemek için tıkla!

Yorum Ekle