Kitle Medyası ve Üstad Medyası

Kitle Medyası ve Üstad Medyası 

Peki kitle medyasında haber ulaştırmaya çalışan herkes mi tek taraflı haber yapar? Elbette hayır. Ancak olayların iki tarafını birden göstermeye çalışan kişilerin yazdıkları ile çok az insan ilgilenir. Sansasyonel başlamış haberlerin arkasında gerçek çoğu zaman ortaya çıkar ama duygu yüklü yorumlar, içerikler artık o kadar büyük bir kitleye yayılmıştır ki, düzeltmek neredeyse imkansızdır.

ETRAFTA EN ÇOK DOLAŞAN HABER VE YORUMLAR EN DEĞERSİZ OLANLADIR.

DEĞERLİ OLAN BİLGİLER AYAĞA DÜŞMEZ. ÇÜNKÜ KİTLELER HAKİKAT İLE İLGİLENMEZ.

Radyo, televizyon ve sosyal medyadaki birçok kişi siyah veya beyaz düşünce şeklinin uzmanları olmuşlardır. Haberlerin, yazıların, kitle iletişim araçları ve  yorumların daha büyük kitlelere ulaşabilmesi için tek taraflı işlenmeleri gerektiğini, fantazi yaratmaları gerektiğini çok iyi bilirler.

KİTLE MEDYASI’NIN GÖREVİ GERÇEK İNSANLARDAN FANTASTİK KAHRAMANLAR / CANİLER YARATMAKTIR

Kitle medyası gerçek hikayeleri fantastik hikayelere dönüştürme uzmanlarından oluşur.

Yaşananları ne kadar dramatize edebilir, ne radar tek taraflı gösterebilir, ne kadar büyük duygu yükleri yaratabilirsen o kadar iyidir çünkü kitlesel medya haberleri fantezi oranına bağlı olarak yayılır.

Çok az sayıda insan hakikati anlatmak ve göstermekle ilgilenir.

Bugün ülkemizde de, dünyada da ‘’hakkında’’ yazılan kim olursa olsun ya canidir, kötüdür, ahlaksızdır ya da bir kahramandır.

Gandhi genelde hiç gazete okumazdı. Gazetelerde yazılı gündelik haberleri ‘’dikkat dağıtıcı’’ ve ‘’şevk kırıcı’’ olarak nitelendirirdi.

Günlük Haber kaynaklarını takip ederek, çok şey bildiğinizi zannetseniz bile olayların gerçek yüzünü hiç bilmiyor ve görmüyor olabilirsiniz. Genelde haberi yapan kişilerin yargılarını okuruz.

KİTLE MEDYASI TÜKETİLEBİLEN HABERLER VERİR

Kitlelere hitap eden medya kanallarının kalıcı hiçbir bilgi vermediklerini unutmayın. Kitle medyası anlık, anında tüketilebilen, şeker gibi anında enerji veren, duygu yüklerini tetikleyen ve aynı zamanda kitle medyası şaşırtıcı, heyecanlandırıcı, duygu tetikleyen, kolay hazmedilen, derinliği olmayan bilgilerle doludur.

Senelerdir katıldığım televizyon programlarında ve verdiğim röportajlarda en sık duyduğum söz ‘’Nevşah Hanım bize bu anlattıklarınızı basitleştirebilir misiniz? Basit, kısa, halkın anlayacağı şekilde verebilir misiniz? Bize izleyenlerin hemen uygulayabilecekleri bir metot gösterebilir misiniz?’’

Kitle medyasının tekliflerini uzun süredir reddediyor olmamın sebebi de budur.

ÖĞRETTİKLERİM BASİTLEŞTİRİLEMEZ.
HAKİKAT, BASİT, KISA, HALKIN ANLAYACAĞI ŞEKİLDE ANLATILAMAZ.
SİZLERE SUNABİLECEĞİM HEMEN UYGULAYIP SONUÇ ALACAĞINIZ BİR METODUM YOK.
KİTLELERİN İLGİLENDİĞİ BİR ÖĞRETİM DE YOK.
HABER İZLEMEDİĞİM GİBİ, GEÇİCİ BİLGİLERLE DE İLGİLENMİYORUM.
VE KALICI OLAN; BASİTLEŞTİRİLEMEZ, BAYAĞILAŞTIRILAMAZ, KİTLELERE ULAŞMAZ.

‘’Okuma yazma bilmeyen bir kişi, gazete ve günlük haberler dışında hiçbir şey okumayan kişiden çok daha eğitimlidir.’’
Thomas Jefferson

Yorum Ekle