KİTLE MEDYASI VE USTALIK BİLGİSİ

KİTLE MEDYASI VE USTALIK BİLGİSİ

Her zaman hatırlamalıyız ki, yaşamın hangi alanıyla ilgili olursa olsun kitle medyası Ustalık Bilgisini görmez.

Bilgi ne kadar ileri seviyede ise o kadar gizli kalır. Çünkü kitleler denge ile ilgilenmez.

Geçici ve ölümlü dünyanın ‘’tek taraflı’’ bakış açıları kitle medyasının her zaman daha fazla ilgisini çeker.

Çoğunluk nötr, objektif, duygu yüklerinden özgür ve hakiki bakış açısı ile ilgilenmez. Ahlak kurallarının ve kolektif bilincin, daha büyük bir kitlenin ‘’doğru’’ dediklerini, doğru gördüklerini (zannettiklerini) ispatlamaya çalışır. ‘’Haklı çıkma’’ çabasındadır.

Kitle medyası duygulara ve duyulara hitap eder. İlahi Hakikat ile ilgilenmez.

Çoğunluğun izlediği haberler, okuduğu yazılar, ilgilendikleri gerçeklik ‘’tek taraflı’’ yani ‘’kutuplu’’ bir gerçekliktir. Kitle Medyası, kitlelerin siyah veya beyaz ile ilgilendiğini bilir. İyi veya kötü, yanlış veya doğru, yaşam kurtaran kahramanlar veya yaşam alan caniler ile ilgilenir. Aslında iki kutbun bir olduğunu, birbirini tamamladıklarını, hatta nötrlediklerini, her iki kutbun birbirini yarattığını ve hakiki sevginin ikisinin birden deneyimlenmesi olduğunu anlamak istemediği gibi görmek de istemez.

Kitle medyası tek tarafın haklı, diğer tarafın haksız, tek bir tarafın kötü, diğer tarafın kurban oluşu ile ilgilenir. Her kurbanın içindeki caniyi, her caninin içindeki kurbanı görmek ve göstermek istemez. Çünkü o zaman kitleler o haberle ilgilenmezler.

Kitlelerin takip ettiği haberler, medya, sistemler, her zaman tek kutupludur. Birileri kötüdür, birileri iyi. Sistem kötü olanların iyi tarafını, iyi olanların kötü tarafını gizlemek ve insanlara fanteziler sunmak üzerine kuruludur.

Kitleler fanteziler ile, kafalarındaki ütopik dünyalar ve gerçeklikler ile ilgilenir. Ustalık Yolu’nu azınlık seçer. Hakikati görmeyi seçen insan sayısı dünyada her zaman çok azdır.

Birçok insan duygusal olarak tetiklendiği haberleri, videoları izlemeyi seçer. Haber ne kadar tek taraflıysa, ne kadar büyük bir fanteziyi işlemişse o kadar iyidir kitle medyası için. ‘’Kötü, cani, katil, pislik’’ denen kişinin iyi, nazik ve sevgi dolu tarafını asla ama asla görmek istemezler. Kana susamış bir hayvanın ağzından damlayan sular eşliğinde duygularının tetiklenmesi için hazır ve aç beklerler…

Ve hayvan önüne atılan çiğ eti (suçlu, cani, katil, kötü kişiyi) yargılayarak, lanetleyerek ve eleştirerek uzun uzun parçalara ayırır, kemirir, yer ve bitirir. Sonunda bir rahatlama gelir. Öfkenin içerisine boğulmuş, lanetlemiş, bu fantastik kişiye hiddetlenmiş, duygusal açlığını gidermiştir.

Oysa hakiki bir rahatlama olmaz. Çünkü sadece sevginin varlığında gerçekten huzur buluruz…

Kitle medyası çoğunlukla ‘’sansasyonel’’ haberler ve konularla ilgilenir. Felaketler, cinayetler, kabuslar, duygu yükleri olan aç hayvanın / alt bilincin ilgisini çeker. O tetiklenme peşinde koşar… Var oluşundaki duygular / yaralar kanadıkça rahatlar. Acı çekmekten zevk alır, zevk alırken acı çeker. Çoğunluğun içinde bulunduğu girdap budur ve büyük kitlelere hitap eden medya bu aç hayvanı beslemek zorundadır. Duygu yüklü, sansasyonel haberler yapmak, olayları tek taraflı göstermek, birilerini lanetlerken, birilerini kahraman veya kurban ilan etmek zorundadır. Gerçekler gizlenmeli, duygu yükleri tetiklenmelidir çünkü çoğunluk bunu istemektedir. Bir tarafı ‘’uyuşturucu bağımlılığı’’ gibi buna ihtiyaç duymaktadırlar.

Çünkü VARLIKLARINDAN KOPMUŞ, KAYBOLMUŞ İNSANLAR, KİTLELER, DUYGULARI TETİKLENDİKÇE VAR OLDUKLARINI HİSSEDERLER.

Kitle medyası için bir haber ne kadar heyecan verici, ne kadar trajik, korkutucu, iğrenç olursa, onun yayılması da o kadar kolaydır. Çünkü kitleler trajedi ile beslenirler.

Eğer kafanızda ‘’Ustalık Yolu böylesine engin bir deniz iken, bilincimizi nötrleyerek yaşamımızı bambaşka bir seviyeye taşıyabiliyorken, bu olağanüstü metotlardan neden herkes faydalanmıyor?’’ sorusu varsa, cevabınızı aldınız.

Mucize Kursu Formülünün içerdiği metotlar ve arkasındaki öğreti geniş kitlelere her zaman gizli kalacaktır. Nevşah’ın gizli kaldığı gibi… 🙂 

 

https://www.nevsah.com/sosyal-denge/

 

    2 Yorum

  1. Çok şükür ki bizler o geniş kitle grubuna dahil değiliz. İnşallah Nevşah Hocamızın çevresindeki en yakın çembere dahil olanlardan oluruz niyetiyle…🙏✨

  2. İnşallah Nevşah’ın öğrencileri olarak hakikat ışığında bu gizlilikten nasibimizi alanlardan oluruz. Kimbilir; belki Pisagor’un etrafında bulunan en yakın çemberin öğrencileri gibi oluruz😇

Yorum Ekle