Neden Akıllı Telefon Uygulaması İle Meditasyon Yapmak Bize İstediğimiz Sonuçları Vermiyor?

Neden Akıllı Telefon Uygulaması İle Meditasyon Yapmak Bize İstediğimiz Sonuçları Vermiyor?

Merhaba sevgili arkadaşlar…

Bugün sizlerle çok önemli bir konuda hasbihal etmek istiyorum. Aslında konumuz Pandemi sonrasındaki süreçte oldukça çoğalan online çalışmalarla ilgili. Pek çok işin, özellikle de masa başı olarak adlandırdığımız işlerin evden ve online olarak yapılabildiğini Covid-19 bizlere öğretti. Ancak bu süreç, beraberinde bizleri kötü bir yanılgıya da sevk etti: Zannediyoruz ki her iş online olarak, akıllı telefon aplikasyonları ile rahatlıkla yapılabilir.

Sevgili dostlar,  bazı çalışmalar derinlik ister, yüz yüze görüşmeyi gerektirir. Daha derine inmeyi, birbirini daha derinden hissetmeyi ve gerçekten anlamayı gerektirir. Aksi durumlarda yüzeysel olarak yapılan bazı çalışmaların sonuçları da yüzeysel olur, başarıya ulaşmaz. İşte bugün konusunu edeceğimiz meditasyon tam da bu açıdan değerlendirilmesi gereken bir uzmanlık alanı.

Biliyorsunuz ben, klasik bir Vedik meditasyon öğretmeniyim.  “Klasik ve eski” olarak tanımlanabilecek meditasyon tarzından geliyorum.

Vedik meditasyon öğretmeni olmayı seçmemin sebebi daha derine inmeyi sevmem. Çünkü değerli arkadaşlar, kullanabileceğim en derin düzeyde, kullandığım herhangi bir yöntemi veya aracı tam olarak anlamam gerekiyor. 

Bu yüzden Nefes Bilimleri Fakültesine nefes uzmanı olarak katıldım. Nefes çalışması, nefes teknikleri veya nefesle yapılan herhangi bir şeyin benim bilincimi ya da aklımı yerine getirmediğini söylemem lazım. 

Nefes çalışmasının ne olduğunu tam olarak anlamak için bedenimde, fizyolojimde, kimyamda, psikolojimde gerçekte neler olduğunu daha derin bir düzeyde bilmek zorundaydım. Bu yüzden hayatımın 25 yılını nefes alma konusunda kendimi eğitmeye ve nefes çalışmasını tam olarak öğrenmek için araştırma yapmaya adadım.

Aslına bakılırsa bulduğum sonuçlar, farklı konularda verdiğim eğitimler ve uyguladığım herhangi bir yöntemle aynı. Ben her zaman daha derine inmeyi, görüleni değil gerçek seviyelerinin altında yatan nedenleri bulmayı seviyorum. Araştırma, okuma, öğrenme gibi aktiviteleri çok sevmemin asıl nedeni de budur.

İşte bu anlattıklarım, yani derine inip, altta yatan nedenleri bulmanın gerekliliği,  bir akıllı telefon uygulaması ile yapmaya çalışılan meditasyonun istediğimiz sonuçları vermemesinin de asıl nedenidir.

Çünkü bir applikasyon ile meditasyon yaparak yeterince derine asla inemezsiniz.

Bu dediğimi daha iyi anlatmam için gelin birlikte klasik meditasyonun ardındaki fikre, meditasyonun nasıl başladığına bakalım. Gerçek meditasyon, tamamen “kendinle vakit geçirmek, korkularınla yüzleşmek, her türlü duyguyu ve kendini tanımakla” ilgilidir. Klasik meditasyonun temelleri işte bunlardır.  Zaten bir insanın bu hayatta gerçekleştirebileceği en önemli şeyler de bunlar değil mi?

Değerli dostlar; gözlemlerime göre maalesef;

Pek çok kişi, kendini bilmiyor.

Pek çok kişi, kendini anlamıyor.

Pek çok kişi, yaptıkları şeyleri neden yaptıklarını bilmiyor. 

Pek çok kişi, bilinçsizce yaşıyor ve hayatını anlamsız eylemlerle geçiriyor. 

Bu kişiler, bir müddet sonra hastalanıyorlar ve bunun nedenini merak ediyorlar…

Arkadaşlar, ben bunları keşfedebilmek ve sizlerin de öğrenmesi için hayatımı adadım. Ömrüm boyunca önce öğrendim sonra da insanların kim olduklarını öğrenmelerine ve sevdikleri hayatı yaşamalarına yardım ettim. 

Çünkü kendi tecrübelerime göre biliyorum ki,  bunu yapmazsam, her zaman “hayatın anlamı nedir?” ya da “bu neden benim başıma geldi ?” gibi çok depresif soruları kendime sorup duracağım.

Şimdi müsaade edin, size önemli bir sır vereyim: Klasik Vedik Meditasyon, şimdiye kadar gördüğüm ve öğrendiğim en güçlü araçtır. Çünkü Klasik Vedik Meditasyon tamamen “zahmetsizlik” ile ilgilidir.  Zahmetsizce tek başına oturup tüm korkularınla, hislerinle, duygularınla, düşündüğün her şeyle yüzleşiyorsun. Duyuyor, hissediyor ve dönüşüyorsun.

Bu dönüşümün gerçekleşmesi için yalnız kalmak, tek başınıza meditasyon yapmak gerekir. Böylece kim olduğunuza dair daha derine inebilir ve hayatınızı dönüştürebilirsiniz.

Başka birinin konuşmasını dinlemek, ruh halini değiştirmek, nefesini değiştirmek, düşünme veya hissetme  tarzını değiştirmeye çalışmak, kendini bir deniz ya da göl kenarında hayal etmek size istediğiniz sonuçları vermez. Emin olun böyle bir şey sizi ileriye götürmez.

Tam da bu aşamada, kısaca meditasyon nedir? ne değildir? hususunu açıklamama müsaade edin…

Meditasyon, denizdeki dalgaları ve bir ormanın kokusunu hayal ederek kendinizden kaçmakla ilgili bir şey değildir. Meditasyon, ne olursa olsun kendinle kalmak, sadece kendinle yüzleşmekle ilgili bir şeydir. Duygularının, düşüncelerinin içinde kalmak, nerede olduğunu gözlemlemekle ilgilidir ki zaten büyüyebilmemizin, istediklerimizi gerçekleştirebilmenin tek yolu da budur. Her kim zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak gerçekten güçlü olmak istiyorsa işte bunu yapmalıdır.

Öğrencilerim sık sık ruh hallerini değiştirmek, stres, endişe, panik gibi kaotik durumlardan uzaklaşmak istediklerini söylüyorlar. Ben de onlara bunun için nefes tekniklerini uygulamaları gerektiğini söylerim. 

İnanın, bilinçli bir rehberle birlikte yapılan nefes çalışması düşünebildiğim en parlak fikir. Çünkü doğru yöntemlerle kimyanızı, nasıl hissettiğinizi ve ne düşündüğünüzü saniyeler içinde değiştirebilirsiniz.

Evet dostlar. Tüm samimiyetimle söylemek isterim ki insanların akıllı telefonlarındaki meditasyon aplikasyonlarıyla neden bu kadar çok zaman harcadıklarını, kendilerini rahatlatmaya çalıştıklarını anlayamıyorum. Oysa bunun yerine, bir rehber yardımıyla doğru nefes tekniğini kullanmayı öğrenebileceklerini ve bir dakikadan daha kısa sürede sakinleşebileceklerini bilmelerini çok isterdim.

Ayrıca akıllı telefonlarındaki meditasyon aplikasyonlarıyla günlük meditasyon yapan insanların sayısının çok fazla olduğuna ve insanların bu uygulamalar sayesinde meditasyon yapabildiklerine inanmıyorum. Bunlar sadece meditasyon uygulamalarını kullanan istatistiksel grafiklerden ve sayılardan öte bir anlam taşımıyor benim için. Bu da elde edilen sonuçların saçmalık olduğu gerçeğini bizlere gösteriyor.

 Çünkü, bu uygulamaları kullanan insanlar gerçekten meditasyon yapmıyorlar, sadece kendilerini sakinleştirmeye ve anlık ruh durumlarını değiştirmeye çalışıyorlar. Meditasyonun bununla hiçbir ilgisi yok. Önemli olan durumunuzu değiştirmek değil tam aksine durumunuzu değiştirmemek. Kendinizle yüzleşmek ve zaten var olan duygusal, zihinsel durumunuzda büyümekle ilgilidir.

Evet değerli arkadaşlar, bugün sizlerle gönlümden kopup gelen hislerimi paylaşmaya çalıştım. Teknolojiyi kullanmak gerçekten güzel ve ben de bunu destekliyorum. Ancak olur olmaz her şeyde teknolojinin kullanılması, sonuçların yüzeysel kalmasına neden olabiliyor. Bu da daha sıradan, monoton, mutsuz ve başarısız bir toplumun inşasına yol açıyor. Meditasyon gibi uzmanlık ve derinlik gerektiren alanlarda biraz daha hassasiyet gerekir diye düşünmemin nedeni de işte bunlar.

Sağlıcakla kalın…

Yorum Ekle