Neden ve Nasıl İnsanları

NEDEN VE NASIL İNSANLARI

Mutlaka duymuşsunuzdur, ‘’nedenini biliyorsan, nasıl kendiliğinden oluşur.’’ Sözünü.

Bu dönem Türkiye’de ve dünyada birçok konuşmacı ve liderin bu konuyu işlediğini görüyorum. 

Ancak, gözlerinden kaçan bir durum var. Hayatta her insan NEDEN ile ilgilenmiyor. Her insan yaşamını net bir vizyon ile, ‘’misyoner’’ boyutunda yaşamıyor. Veya, vizyon ve misyon sahibi olmanın, NEDEN İNSANI olmanın ne demek olduğunu anlamıyor.

NEDEN ile ilgilenen kişiler ile NASIL ile ilgilenen kişiler birbirlerinden çok farklı. İkisinin de birbirine kesinlikle ihtiyacı var ve NEDEN seviyesinde yaşayanların sayısı her zaman NASIL seviyesinden daha fazla.

Peki neden bahsediyorum? Açıklayayım.

NEDEN ile ilgilenen kişiler, yani net bir vizyon sahibi, ”misyonerler”, toplumun %4’ünü oluşturan, hakiki liderlerdir. Bu kişiler için iş, ev, yaşam, bireysellik, öncelikler, tercihler, ilişkiler, sosyal yaşam gibi ayırımlar yok. Yaşamlarının tamamı TEK NEDEN etrafına toplanmış durumda. 

Bu tür kişiler ”nedenleri” için yaşıyorlar, yaptıkları iş, evlilikleri, ilişkileri, sosyal yaşantıları, kişisel yolculukları, tüm yaşam deneyimi tek amaca hizmet ediyor ve o amaç noktasından bir an bile uzaklaşmıyorlar. NEDENİNİ BİLEREK YAŞAMAK denen bir durumun içinde, çoğunluğun, ‘’peki sen ne zaman dinleniyorsun? Sen hiç tatil yapmıyor musun? Peki nasıl rahatlıyorsun?’’ Gibi sorularına maruz kalıyorlar.

Oysa NEDEN seviyesinde yaşayan kişilerin dinlenmeye, durmaya, yaygın bir deyişle ‘’prize çekmeye’’, veya ‘’deşarj olmaya’’ ihtiyaçları yok. Bu kişiler bilinçli olarak seçmedikleri ama farkında oldukları NEDEN sebebiyle, ‘’misyoner’’ hayatı yaşıyorlar. Dinlenmek, durmak, misyonlarını kenara bırakmak gibi bir seçenekleri yok. Hafta içi, hafta sonu, evde, iş yerinde, yatakta, trende, uçakta, sosyalleşirken, spor yaparken, HER AN NEDEN İLE BAĞLANTIDA olanlar.

Bu kişiler hakiki liderler, gerçek girişimcilerdir. 

Bu kişiler, başka hiç kimsenin yapamadığı şeyleri yapan, olağanüstü buluşlara, projelere, bilime, ilime, teknolojik platformlara liderlik eden, yenilikleri getiren, yeni fikirler üreten, NASIL ile değil, her an NEDEN ile bağlantıda olanlardır.

Ve elbette her birinin NASIL insanlarına ihtiyacı var.

Onlar nedene odaklanmış, net bir vizyon ile, yaratıcı bir zihinle düşünmeye devam ederken, sürekli hedef belirleyip, risk alıp, sahip oldukları güçlü zihinle ”yaratımlarını” gerçekleştirirken, arkalarında, ara sıra dinlenen, NEDEN ile sürekli bağlantıda olmayan, prizi çekebilen, misyoner yaşamı yaşamayan, ‘’ana vizyonu korumayı ve geliştirmeyi, hizmet ettikleri projenin ana yönetimini vizyonere bırakan’’ ve arkadaki nasılları halleden kişiler….

NEDEN insanları, vizyonerler, bu kişiler olmadan ilerleyemiyorlar. Çünkü NEDEN insanlarının yüzleri her zaman ‘’geleceğe’’ dönük. Sürekli yeni, inovatif fikirler ortaya çıkarıyorlar ve onlar yaratıcı zekalarıyla yenilikler peşinde koşarken, projelerini geleceğine ve vizyonlarına odaklanmış durumdayken, 24 saat gerçekleştirmek istediklerini düşünürken, stratejiler üretirken, birilerinin ”nasıl” halletmesi gerekiyor.

NASIL insanları ile NEDEN insanları, kendilerini özellikle yaşam şekillerinde belirgin şekilde gösteriyorlar. Güvende hissetmek, ayaklarını sağlam basmak isteyen, tatil, ara verme, kendisiyle ve ailesiyle vakit geçirme ihtiyacı olan, çalışan kesim ile, risk alan, 24 saat çalışan, düşünen, vizyonundan, misyonundan bir saniye uzaklaşmayan, stratejik yaşayan girişimciler birbirlerinden özellikle de zihinlerinde barındırdıkları resim ve adanmışlık seviyesinde çok farklılar.

Örneğin, bir kişi ‘’ben hafta sonları çalışmıyorum’’ diyorsa, NASIL insanıdır. Hafta içi, hafta sonu fark etmeden, sürekli işini düşünüyor, üretiyor, devam ediyor ve bir misyoner hayatı yaşıyorlar, NEDEN insanıdır.

Peki sen hangisisin? 

Mail, mesaj ve sorularını bekliyorum…

 

Yorum Ekle