Nefes Egzersizi Sırasında Daha İyi Konsantre Olmanın 7 Yolu

Nefes Egzersizi Sırasında Daha İyi Konsantre Olmanın 7 Yolu

Son zamanlarda nefes ile ilişkin daha fazla şeyler duymaya başladınız mı? Artık pek çok kişi nefes kavramının, insan yaşamındaki önemini anlamaya başladı. Bundandır ki nefes egzersizi yapanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Pek çok insan rahatlamak, sakinleşmek ve daha iyi bir uykuya kavuşmak için nefes egzersizleri yapıyor. Bazı insanlarsa atletik performanslarını artırmak, kaygı bozukluklarıyla baş etmek veya sadece kendilerini daha iyi hissetmek için nefes egzersizlerine yöneliyorlar.

Kısacası, nefes kavramı gün geçtikçe önemini arttırıyor ve faydalarından dolayı önemini arttırmaya devam edecek gibi de görünüyor. Belki de sizler, nefes teknikleriyle yeni tanışıyorsunuz ya da belki bir süredir düzenli olarak nefes pratiği yapıyorsunuz. Her iki durumda da nefes ile ilgili bazı sorularınız veya doğru nefes ile ilgili bazı sorunlarınız olabilir. Örneğin, nefes egzersizleri sırasında odaklanma sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Peki, bu durumda konsantrasyonu nasıl sağlayacaksınız? Bu egzersizi daha düzgün yapmanın yolu yordamı nedir?

Nefes Egzersizi Nedir?

Nefes, doğulu ve batılı pratiklerde fiziksel ve zihinsel iyilik, farkındalığı arttırma, ruhani aydınlanma ve bütün ile bağ kurma aracı olarak görülür. Nefesi doğru kullandığımızda dengeli bir ruh hali, açık bir zihin, güçlü bir konsantrasyon gibi psikolojik etkilerin yanı sıra, bağışıklık sistemini güçlendirme ve enerjiyi yükseltme gibi bedensel faydalar da sağlarız.

Nefes çalışmasının ilk adımı, her an kendiliğinden gerçekleşen solunumun farkında olmaktır. Çalışma esnasında giderek derinleşen bir şekilde dikkatimizi nefes üzerine yoğunlaştırırız. Nefesimizi izler, olağan akışına izin verir, odak noktamızla doğal bir uyum yakalarız.

Nefes egzersizi doğru bir şekilde yapıldığında, kendiliğinden, zorlamasız bir konsantrasyon sürece eşlik eder. Solunumun kendiliğinden oluşuna, bizde yarattığı tecrübeye odaklanır ve onunla bütünleşiriz.

Nefes Çalışmalarında Odaklanmanın ve Konsantrasyonun Önemi

Yukarıda da vurguladığımız gibi nefes egzersizlerinin faydaları ve hayatımıza kattıkları saymakla bitmez.  En önemli katkılarından biri, zorlamasız ve doğal bir konsantrasyondur. Nefes çalışmalarında işte bu odaklanmayı sağlayabilirsek hedef daha rahat ulaşırız. Odağımızı düşüncelerden çekerek nefese, bedenin doğal hareketine yönelttiğimiz zaman sıradan, pasif bir vücut fonksiyonu olan solunum, aktif bir iyileşme aracı haline gelir.

Ancak nefes egzersizi esnasında, her zaman istediğimiz gibi yoğunlaşamayabiliriz. Birçoğumuzun zihni, bazı durumlarda oldukça meşguldür. Düşünceler araya girer, odaklanma kesintiye uğrar. Özellikle ilk nefes çalışmalarında bu konuda zorluk yaşanması ve odaklanamama çok doğaldır. Peki, durmaksızın çalışan ve odaklanmayı engelleyen bir zihinle nasıl baş edebiliriz?

  1. Zihnini tanı

Zihnimizi tanımak, onunla işbirliği yapmak konusunda bize yardımcı olur. Odaklanma zorluğu, zamanımıza özgü bir problem olmaktan çok zihnin yapısıyla ilgilidir. Zihnin günlük halde sürekli düşüncelerin peşinde koştuğu görülür. Budist kültürde bu duruma “maymun zihin” (monkey mind) adı verilir. Sen de dikkatini bir türlü toplayamadığında bunun doğal bir aşama olduğunu hatırlamalısın.

  1. Dikkat dağınıklığını çalışmanın bir parçası haline getir

Bir nefes seansı boyunca zihin, durmaksızın çalışmaya devam edebilir. Odaklanmanın kesintiye uğramasının, sürecin bir parçası olduğunu unutma. Dağınık zihnini çalışmaya dâhil et. Burada dikkat edeceğimiz nokta, zihne uğrayan düşüncelere takılıp kalmamaktır.  Bu düşüncelerin uzaklaşmalarına, geçip gitmelerine izin ver. Zihninin izleyicisi ol. Odağını kaybettiğinde ya da zihnin düşüncelerle meşgul olduğunda nazikçe odak noktasına geri dön.

  1. Kendini zorlama

Zihnimizden geçen düşüncelere karşı rahat ve pasif bir tutum içinde olmak çok önemlidir. Zihninle savaşmak yerine, sen de onu özgür bırak. Konsantrasyonu sağlamaya çalışma, sakin kalmak için çaba harcama. Odaklanmanın doğal bir şekilde gerçekleşmesine izin ver.

  1. Kendine zaman tanı

Bir nefes egzersizi boyunca zihnimiz meşgul bile olsa dikkatimizin dağıldığını her fark ettiğimizde nefesimize dönebiliyorsak onu başarılı bir çalışma sayabiliriz. Unutma ki, ilk çalışmalarda mükemmel bir odaklanma mümkün olmayabilir. Pratik yaptıkça dikkatinin güçlendiğine şahit olacaksın. Bu yüzden sabırlı ol.

  1. Fiziksel koşullara dikkat et

Doğru odaklanmayı sağlamak için fiziksel koşullar sanıldığından daha önemlidir. Kendini rahat hissetmelisin. Bir yere yaslanarak oturmak ya da uzanmak rahat etmene yardımcı olabilir. Çok aç, çok tok ya da susamış olmak fiziksel rahatsızlık vererek odaklanmayı böler. Özellikle sindirim devam ederken çalışma yapmamayı tercih et.

  1. İzleyici olmayı günlük yaşamın bir parçası haline getir

Dikkatimizi etkileyen diğer bir etken günlük zihin halimizdir. Günlük hayatta çoğunlukla dağınık ve dikkatsiz bir zihinle yaşıyorsak çalışma sırasında bunun tersini başarmak zor olacaktır. Gün içinde düşüncelerini izlemeyi kendine hatırlat. Sözlerinin, eylemlerinin, duygularının farkında ol, onların ardındaki düşünceleri izlemeye çalış.

Bizler çoğunlukla düşüncelerimizle özdeşleşiriz, bu nedenle onlarla aramıza mesafe koymak, onlara seyirci kalmak zor gelir. Ancak bunu başardığımızda, aslında sadece denemeye devam ettiğimizde bile düşüncelerle özdeş olmadığımızı fark ederiz. Bu bize benliğimize dair daha özgür olabileceğimiz kapılar açar.

  1. Süreci kendini tanımak için kullan

Çok sayıda farklı nefes çalışması, nefes egzersizi ve nefes tekniği bulunuyor. Eğer odaklanma iyileşmiyorsa başka bir metot tercih etmek yararlı olabilir. Bazı çalışmaları kendine daha uygun bulabilirsin. Kendi yolunu bulmakta özgür ol. Bu süreci kendini tanımak için kullan. Kendini tanıdıkça zihninin sana engel olmak yerine seninle işbirliği yaptığını göreceksin.

Bu yazımızda sizlerle nefes egzersizi hakkında konuşup, nefes egzersizi esnasında yaşanan en büyük sorun olan konsantrasyon ve odaklanma problemlerine değindik.

Sizler de daha iyi nefes alarak neler başaracağınızın farkına vardınız mı? Nefes egzersizleri esnasında daha doğru ve hızlı sonuç için odaklanmanın gereğini tam olarak anladınız mı? Nefes egzersizi esnasında daha iyi konsantre olmanın 7 yolunu anlattığımız bu yazımızla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

Sağlıcakla kalın…

 

 

Yorum Ekle