Sıkça Aklınıza Gelen Sorular

Hep Bilmek İstedikleriniz

SSS

Nefes alışkanlıklarımız düşünce sistemimizi, yaşamı algılayış şeklimizi doğrudan etkiliyor. Çünkü sistemimiz biz ne zaman doğal ve olması gerektiği gibi nefes almıyorsak, ne zaman nefesimizi tutuyor veya limitliyorsak negatiflikler üretmeye başlıyor; negatif duygular, düşünceler, ihtimaller... ‘’Nasıl nefes alıyorsak öyle yaşıyoruz’’. Bu tezi ‘‘Nefes Analizi’’ adlı sistem doğruluyor. Biz nefes uzmanları bir kişinin sadece nefesine bakarak onun hakkındaki her şeyi söyleyebiliyoruz. Yaşamı nasıl yaşadığınız, nasıl algıladığınız, tedirginlikleriniz, korkularınız gibi. Nefesimizi tutuyor ve limitliyor olmamız düşünce sistemimizi bu denli limitliyor ve olumsuz etkiliyorsa tüm bu olumsuzlukları nefesimizi değiştirerek düzenleyebilir miyiz? İşte bilim adamları bundan 40 yıl önce zihnimizdeki olumsuzlukların nefes alışkanlıklarımız nedeniyle olduğunu ve bir kişinin nefesini değiştirilebilirse bu olumsuzlukların da ortadan kalkabileceğini keşfetmişler.
Limitleyici ve tıkanık nefes alışkanlıklarımız ortadan kalkıyor. Toplumun %90’ının kısıtlayıcı nefes alışkanlıkları var; yani nefes alma kapasitemizin sadece %30’ unu kullanıyoruz. Nefes açıldığında öncelikle nefes alma kapasitemizin tamamını kullanıyor olduğumuz için fiziksel olarak daha fazla enerjiklik, zindelik, denge kazanıyoruz. Açık nefes aynı zamanda doğal bir detoks metodudur. Nefesin açılması zihinsel ve duygusal olarakta arınmamızı sağladığı için geçmişten taşıyıp getirdiğimiz negatif duygu ve düşünceler de pozitife dönüşerek bizim kendimizi daha iyi, mutlu, huzurlu, sakin, dingin hissetmemizi ve daha dengeli bir yaşam sürmemizi sağlıyor.
Seminere katılmış kişiler, birbirilerine nefes seansları yaparken destek olabilirler. Ancak uygulayıcı olabilmek için nefes koçluğu eğitimine katılması gerekiyor.
Hayır. Tabi ki isterseniz yapabilirsiniz ancak tavsiye etmiyoruz. Henüz bu konuda yeterli eğitimi almamışsanız dönüştürücü nefes çalışmaları gibi etkili bir sistemi tek başınıza uygulamanızı tavsiye etmiyoruz. Seminer sonuna kadar beklemeniz daha doğru olur.
Her sabah 100 nefes egzersizini yapabilirsiniz ancak tam bir nefes seansı tavsiye etmiyoruz. Seminerde tam bir nefes seansını nasıl yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz, uygulamalara da ondan sonra başlamak daha doğru olur.
Seanslarınızı mümkün olan en kısa aralıklarla yapmanızı tavsiye ediyoruz. 1 ay içinde 5 seans yerine iki gün ardarda yapın, seanslar çok daha etkili olacaktır. Seminerler her gün en az 2 bazen 3 nefes seansı yapıldığı için nefesi açmak çok daha kolay olacaktır.
Tam tersine, olumlu etkisi olur. Aynı kişi ile çalışmak gelişiminizi kısıtlayabilir. Bir kişi ile 3-4 seans yaptıysanız bir başka kişi ile devam edebilirsiniz. Seminerlerde de ilk 4 seans sonrası birlikte çalıştığınız nefes koçlarınızı değiştiriyoruz.
Seminer bizi her anlamda güçlendiren bir çalışma; sonrasında istediğiniz her şeyi yapabilecek güçte ve bilgelikte olacaksınız.
Nefes çalışmalarının nefes alma sorunları üzerinde olumlu etkileri olduğunu gördük.
Evet. Seminerde ‘‘Kesin Sonuç’’ alıyoruz çünkü binlerce farklı nefes alışkanlığı olduğu düşünülerek hepsini değiştirebilecek şekilde oluşturulmuş birbirini takip eden farklı ve etkili metodlar kullanıyoruz.
Bir annenin özellikle hamileyken nefes kapasitesini arttırması tabi ki bebeğe giden oksijeni, besini, sevgiyi doğrudan etkiliyor. Bebek annesinin bedenine giren nefes sayesinde besleniyor, her anlamda gelişiyor, bu nefes yeterli degilse ne olur? Tabi ki bu bebeğin gelişimini engeller. Oysa nefes kapasitesini tam olarak kullanan hamile bayanların cocuklarının çok daha güçlü, canlı ve sağlıklı olduğunu görüyoruz. Bence bir annenin özellikle hamileyken çocuğuna yapabileceği en iyi şey nefesini açmak. Tavsiyem uzman bir nefes koçundan üç ile dört seans alsınlar, hamilelerin nefesi zaten açılmaya çok yatkın, birkaç seans yeterli olacaktır tamamen açılması için.
Grup çalışmalarıma, konuşmalarıma ve eğitimlerime her seminer en az beş altı doktor katılıyor. Nefes dendiğinde çoğu kişi solunum sistemini veya bir tekniği kastettiğimizi zannediyor. Ya insanları oturtup şöyle nefes alın diye bir metod göstereceğimizi ya da solunum eğitimi vereceğimizi zannediyorlar. Oysa nefes ikisi de değil. Nefes bizim etrafımızdaki enerjiyle bedeni, ne düşündüğümüzü, ne hissettiğimizi, bedenimize giren şifa enerjisini, kalbimizde hissettiğimiz sevgiyi, yaşamımızdaki bolluğu, başarıyı, işlerin kolay gidip gitmemesini doğrudan etkileyen bir çekim alanı. Bu çekim alanı açıksa ihtiyacımız olan şifa, sevgi, anlayış, bolluk, her şey artabilir, değilse tıkanıyoruz. Dengemiz, sağlığımız ve her şeyimiz bozuluyor. Nasıl nefes alıyorsak öyle yapıyorum yani. Bunu gören doktorlar nefesi hastalıklardan korunmak için “Dnhankn”ın en etkili metodu olarak görüyorlar.

SSS

Öncelikle seminerin birinci ve ikinci bölümlerine gelmeniz gerekiyor. Daha sonra koçluk eğitimine devam edebilirsiniz.
Profesyonel bir nefes koçu ile çalıştığınızda nefesiniz kısa sürede tamamen açılacaktır. Nefes alışverişi doğal ve otomatiktir. Nefesiniz açıldığında tek yapmanız gereken bu açıklığı korumak için ona destek olmaktır. Evde yapacağınız 100 nefes egzersizleri de buna yardımcı olacaktır. Seminerde nefesiniz açıldıktan sonra size onu ömür boyu açık tutmak için de farklı metodlar anlatılacaktır.
Nefes çalışmaları bir tedavi sistemi değildir. Herhangi bir hastalığı teşhis etmek, iyileştirmek veya yatıştırmak üzere geliştirilmemiştir. Nefesimizin açılması oksijen kapasitemizi arttırdığı için bizi her açıdan güçlendirir. Bu tedavi süresini kısaltabilir veya iyileşmeye destek olabilir ancak nefes çalışmalarının sağlığı bozuk kişileri sağlığına kavuşturmak gibi bir iddaası yoktur.
Hayır yok. Hamileler, çocuklar ve 60 yaş üstü kişiler için özel çalışmalar yapıyoruz.
Çocuğunuzla sadece doktorunuz tavsiye ediyorsa çalışılabilir.
Evet. Kilo vermek gibi yaşamınızda belli hedefler ve amaçlar doğrultusunda çalışmak istiyorsanız size tavsiyemiz çalışmaları özel seanslar ile desteklemenizdir.
Ne yazık ki şu ana kadar sadece özel seanslarla nefesi tamamen açılabilen kimseyi görmedik. Nefesinizin tamamen açılabilmesi için seminere devam etmeniz gereklidir.
Bu durumda özel seanslardansa seminere gelmenizi ve öncesinde durumunuzla ilgili bizimle yüz yüze görüşmenizi tavsiye ederim. Bir araya geldiğimizde sizin için uygun bir çözüm yaratabiliriz.
Holistik nefesler arınmaya yönelik nefes sistemleri olduğu için yoga çalışmalarındaki ’‘Kriya Nefesi’’ne benzetilebilir, ancak hala farklı çalışmalardır. Pranayama nefesi dengede tutmaya yönelik bir çalışmadır; kişiyi yaşamı içerisinde yaşadığı olaylar her ne olursa olsun huzurlu, dengeli ve sakin kalmasını amaçlar. Uyguladığımız nefes sistemleri ise tamamen arınmaya, dönüşüme yönelik sistemlerdir, uygulama şekilleri de etkileri de farklıdır.
Bir kişi nefesini açmak, derinleştirmek istiyorsa 3 şeye dikkat etmelidir: 1. Nefes karın bölgesinden başlamalıdır. 2. Bağlantılı olmalı, nefes alışverişi ya ağızdan alınıp ağızdan verilerek ya da burundan alınıp burundan verilerek olmalı, ağızdan alınıp burundan verilen veya tam tersi durumlarda enerjetik bir devresizlik oluşur ve bu kapasitemizi düşürür. 3. Nefes alış nefes verişten her zaman uzun olmalı, efor ve dikkat nefes alışta olmalı, nefes veriş nefes alışa göre daha kısa ve kendiliğinden olmalıdır.
Nefes yaşam demek. Nefesin yaşamımızdaki etkisini anlamak için tek bir soru yeterli. Nefes almazsak ne olur? İşte o kadar önemli nefes.

Aradığınızı bulamadınız mı?