Problemler ve Çözümler

PROBLEMLER VE  ÇÖZÜMLER

Toplumda her jenerasyonda problemler ve çözümler vardır. Geçmişteki problemler ve çözümler  geçmişten parçalar barındırır. Genelde problemler ve çözümler geçmişten gelir, geleceğe uzanır. Geçmişimizi anlamazsak gelecek de problem de bulamayız, çözüm de üretemeyiz.

Birçok insan geçmişini bir kenara bırakabileceğini zanneder. Geçmişte çözülmeden kalmış konuların onu gelecekte özgür bırakmayacağını anlamaz. Bunu görebilmek belli bir bilgelik ve zeka gerektirir.

Yaşamı daha bilgi ile yaşayan kişiler olarak anlamamız gereken, bugün yaşadığımız tüm problemlerin geçmişimizde çözülemeyen  problemlere görünmez bir zincirle bağlı olduğudur. Bu sebepledir ki, ‘’sizi rahatsız eden’’ erkek arkadaşınızdan ayrılır, daha da kötüsüne ‘’çatarsınız.’’ 

Kendinizden kaçamazsınız.
Yaşam size yine sizi yansıtan bir aynadır.

Geçmişinizde çözemediğiniz problemler geleceğinize yansır.

Peki AN HAKİKATİ içerisinde ortaya çıkan problemler? Sonuçta yaşamımızın her anında yeni bir problem silsilesi ile karşı karşıya kalırız. Bundan kaçış yoktur.

Nasıl yani? Problemler bitmeyecek mi? 

Bitmeyecek. Ancak onlardan keyif alabileceğiniz, problemler olduğu için memnun olacağınız, onlar sayesinde büyüdüğünüzü, olgunlaştığınızı, tüm hedeflerinize onlar sayesinde ulaşabildiğinizi gördüğünüz ve problemlerinizi bilerek, isteyerek, hatta kendiniz belirlediğiniz de, PROBLEMLERİNİZİ KENDİNİZİN SEÇTİĞİ BİLİNÇ SEVİYESİ ne geçmeniz mümkündür. Problemler ve çözümler birbirleri ile bağlantılıdır.

Hakiki liderler, onlara ilham veren, hayat amaçları ve gerçekleştirmek istedikleri hedeflerle ilgili problemleri bilerek, severek ve isteyerek seçerler.

Atatürk, kolay bir yaşam seçseydi, problemsiz bir hayat isteseydi, yaptıklarını yapabilir miydi sence?

Problemlerimizi kendimizin seçmesi, değerlerimiz ve hedeflerimizle hizada problemleri seçmek, onlardan kaçınmaya çalışmaktan çok daha iyidir. Problem ve çözüm bu dünyanın gerçeği ise o zaman BENİM İÇİN ANLAMLI PROBLEMLER çözmek isterim. Eğer benim için anlamlı, ÇÖZMEYE DEĞER PROBLEMLER bulabilir, çocukça ve aptalca, rahat ve kolay bir yaşamın peşinde koşmak yerine, çözmek istediğim problemleri önceden belirleyip kendim seçersem, çok daha keyifli ve eğlenceli bir hayatım olabilir, öyle değil mi?

Ve unutmamak gerekir ki, çözmeye kalktığın problem ne kadar büyükse, sen o kadar büyük bir insan olur, yaşamı o kadar büyük yaşarsın.

Değerlerinle hizada büyük problemlerin varsa, senin için değersiz, anlamsız ve ‘’uğraşmak istemeyeceğin’’ problemler kendiliğinden yok olur.

Örneğin; hayat amacı ile hizada, problemleri kendi seçen bir kişi olarak ‘’insan bilincini aydınlatmak’’ ve ‘’bunun en etkin yolları kullanarak yapabilen, dünyanın en büyük eğitim şirketlerinden biri olmak’’ gibi çok büyük iki problemim var. Bu nedenle, birçok kişinin yaşadığı, duygu patlaması, cüzdan kaybetmek, düşüp ayağını kırmak gibi gündelik problemler deneyimlemiyorum.

Yazdıklarımı anladıysan, yaşamın değişmeye başladı demektir… 🙂

Yorum Ekle