UYKUSUZLUKLA NASIL BAŞA ÇIKILIR?

UYKUSUZLUKLA NASIL BAŞA ÇIKILIR?

Uykusuzluk, sık uyanma ve sabahları dinlenmemiş bir şekilde uyanma modern hayatın koşuşturması içinde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bolca kahve içerek etkisinden kurtulmaya çalıştığımız ve sebepleri üzerinde pek de durmadığımız bu durum hele de gece geç saatlere kadar çalışmaktan kaynaklandıysa gizlice övündüğümüz bir şey haline bile gelmiş olabilir.

Halbuki hepimiz şunu anlaması lazım, uyku bir lüks değildir. Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan ve tüm işlevlerin gerçekleştiği, bedenin tamamıyla kendini yenileyip onardığı hayati bir süreçtir. Çok önemlidir. Uykusuzluk yalnızca keyfe keder bir sıkıntı değildir. Konsantrasyon ve hafıza problemleriyle performans kaybına yol açar ve bağışıklık sistemimizi zayıflatarak sayısız hastalığa davetiye çıkarır. Bu nedenle de çok önemli bir problemdir.

Uykusuzluktan kurtulmanıza yardımcı olacak son derece etkili ve doğal bir çözüm var. Nefes çalışmaları. Gevşemeyi, sakinleştirmeyi ve dinlendirici bir uyku çekmeyi zorlaştıran faktörlerden biri çok derin nefes alma alışkanlığıdır. Gün içerisindeki performans nefesleridir. Ve en önemlisi yoğun stres sebebiyle zihni bir türlü susturamamak ve yavaşlatamamakla sonuçlanmasıdır. İşte nefes burada devreye girer. Yanlış nefes alışkanlıklarınızı değiştirmek için her gün yapacağınız nefes çalışmaları stresle başa çıkmanıza yardımcı olur, sizi rahatlatır ve uyku saatiniz geldiğinde bedeninizi ve zihninizi sakinleştirerek sizi kaliteli bir uykuya hazırlar.

Bilimsel araştırmalar nefes çalışmalarının uykuya dalmayı kolaylaştıran, uyku uyanıklık döngüsünü düzenleyen ve uyku kalitesini yükselten etkisini doğruluyor. Ayrıca düzenli uygulanan nefes çalışmaları, breathhub uygulamasında hepsini bulabileceksiniz, uykusuzluk ınsomnia olarak bilinen ve oldukça yaygın olarak görülen uyku bozukluğunun tedavisinde çok etkili bir yöntemdir.

Bir nefes uzmanı olarak en etkili yöntemin olduğunu söyleyebilirim. Birkaç hafta içerisinde bile insomnia uykusuzluk problemini hallettiğim yüzlerce kişi oldu. Uyku otonom sinir sistemi ve stres arasındaki bağlantı son yıllarda yapılan bilimsel araştırmaların uzun süreli stresin uyku bozukluklarının yaygın nedeni olduğunu ortaya koyuyor. Kronik stresle tetiklenen daha düşük bir parasempatik akvite veya daha yüksek sempatik aktivite seviyeleri, kısa uyku süresi, uykuya dalmakta zorlanma ve uykusuzluğa neden oluyor. Otonomik disfonksiyonel olarak adlandırılan bu durum araştırmacılar tarafından insomnia patolojisinin bir parçası olarak görülür. Ve düzenli nefes çalışmalarıyla dengelenebilir ve uykusuzluk problemi tamamen ortadan kalkabilir.

Savaş ya da kaç olarak bilinen ve muhtemelen hepinizin bildiği stres yanıtından sorumlu sempatik aktivite tehlike karşında bizi hayatta tutmaya yarar. Ancak modern yaşantının neden olduğu stres kendimizi sürekli tehlike altında hissetmemize neden olabilir. Ve asıl uykumuzu kaçıran sebep bu olabilir. Gün içerisinde aşırı nefesler, aşırı performans nefesleri, kronik sempatik aktive anlamına gelebilir. O nedenle uyku öncesi nefesi rahatlatmak çok önemli. Araştırmalar sıkıntının kendisinin diğer sıkıntıları nasıl tetiklediğini de ortaya koyar. Uyku yoksunluğu sempatik tonun artmasına neden olur, stres uykusuzluğa, uykusuzluk daha fazla strese neden olur. Ve bu kısır bir döngü yaratır. Ve sonucunda ınsomnia uykusuzluk probleminin daha kötüleşmesine neden olabilir.

Etkili bir iyileşme için otonom sinir sisteminin aktivitesini yeniden düzenlemek gerekir. Bunu her gün düzenli nefes çalışmalarıyla yapabilirsiniz. Bunu da tek bir teknikle değil farklı tekniklerle de yapabilirsiniz. Nefes çalışmalarıyla parasempatik aktiviteye geçiş ve sempatik sistem tansiyonun düşmesine, nabzın yavaşlamasına, stres hormonu üretiminin azalmasını sağlar. Uyku ve sindirim gibi, dinlenme ve yenilenme süreçlerini destekler. Düzenli nefes egzersizleri uykuya geçişi kolaylaştırmanın en önemli ve en kolay yoludur. Daha kaliteli ve derin bir uykunun parasempatik sistemin baskısına ihtiyacı vardır. Solunum kontrolü aslında solunum manipülasyonuyla parasempatik sinir sisteminin kilidini açmak ve stres yanıtını kontrol altında tutmak mümkündür. Böylece gevşeme yanıtı diye bilinen doğal süreci aktive ederiz, beden rahatlar, zihin sakinleşir ve kolayca uykuya dalarız. Nefes çalışmalarının en önemli etkisi parasempatik sinir sistemine geçmenizi sağlamasıdır. Parasempatik sistem tansiyonun düşmesine, nabzın yavaşlamasına stres hormonunun üretiminin azalmasını tetikler ve böylelikle uykuya geçişi kolaylaştırır. Daha kaliteli, daha derin bir uykuya geçmemizi sağlar. Eğer sende daha derin ve daha kaliteli bir uyku çekmek istiyorsan Breath Hub uygulamasını hemen telefonuna indir  ve her gün nefes çalışmalarıyla devam et.

Breath Hub’ı indirmek için hemen tıkla: 

https://apps.apple.com/tr/app/breath-hub/id1531494892

Yorum Ekle