Yaşamda Başarının Sırrı

YAŞAMDA BAŞARININ SIRRI

Sevgili dostlar…

Günümüzde hemen herkes başarılı olmanın yollarını arıyor. Yaşamda başarının sırrı nedir sorusunun peşinden gidiyor. Peki, hayata dair isteklerimize, hayallerimize ulaşmanın kısa yolu nedir? Bunun için sihirli bir değnek var mıdır? Bu yazımızda sizinle bunları tartışmak istiyorum.

Üst Bilince İlişkin Yanılgılar

Gözlemlerime dayanarak söylüyorum ki pek çok kişi üst bilinci çok pozitif veya çok hafif bir yer zannedebiliyor. Hâlbuki üst bilinç daha dengeli bir bilinç hali ve evren dengeli bir yerdir. Bu noktadan hareketle tüm evren yasaları denge noktasındadır.

İşte bu yüzden bizler eğer yaşamımızın efendisi olmak istiyorsak, madde dünyasının hâkimi olmak istiyorsak, hayatımızdaki her şeyi en ideal biçimde yönetmek ve kapasitemizin tamamını kullanmak istiyorsak öncelikle bilincimizi nasıl dengeye getireceğimizi öğrenmek ve kendimizi keşfetmek durumundayız.

Hayat Amaçlarına Ulaşmak İçin Gerekli 5 Prensip

Bir kişi kendini keşfetmeden, hayatla ilgili bir stratejisi olmadan, hayat amacının ve değerlerinin ne olduğunu anlamadan istediklerine ulaşamıyor. Bugün sizlerle bütün bunlara ulaşmak için gerekli 5 prensipten bahsedeceğim:

  1. Nefes

Hayat amaçlarına ulaşmak için gerekli 5 prensipten birincisi nefestir. Nefes, 20 yılı aşkın süredir üzerinde titizlikle çalıştığım bir konu. Çünkü bizler nefesle birlikte ruhla veya özle yani bizden öte benlikle bağlantıya geçebiliyoruz.

  1. Meditasyon

Bir diğer önemli prensip ise meditasyondur. Kendimizle baş başa kalmak, zihnimizi izleyebiliyor olmak, zihnimizde bize yol gösteren araçları tanıyabilmek meditasyonla mümkündür. Bu da hayat amaçlarımıza ulaşmak için bize çıkış yolları gösterecektir.

  1. Zihin

Bu hayatta, kendi hayatımızı yönetmemizi sağlayan ana araç zihnimizdir. Bizler ancak ve ancak zihnimizi yönetmeyi başardığımızda hayatımızı yönetebiliriz. Duygularımızı yönetebilmenin yegâne yolu da zihindir. İşte bu yüzden hayat amaçlarımıza ulaşmak için bilinmesi gereken üçüncü prensip zihin ve zihin çalışmalarıdır.

  1. Değerleri Bilmek ve Hayat Amacını Keşfetmek

Hayat amaçlarımıza ulaşmak için dördüncü prensip değerlerimizi bilmek ve hayat amacımızı keşfetmektir. İnsanın kendini tanıma yolculuğunda ilerlemesi bunlarla mümkündür. Çevremizde 40 – 50 yaşına kadar kendini henüz tanıyamadığı için sevdiği işi yapmayan çok sayıda insan var. Bu kişiler, şükran duydukları bir hayata sahip değiller.

Çünkü birçok insan koşullanmış durumda. Ne demek istediğimi kısaca açıklayayım: Birçok insan sosyal çevresinden ve aile çevresinden koşullandığı için ezber birtakım formüller peşinde koşarak hayatını kurguluyor. Bu ezberler nedeniyle de tatmin olamıyor.

Oysa dünyaya gelmiş herkes için bir tatmin noktası vardır. Bu tatmin noktasından hayatı yaşayabilmek için birtakım çalışmalarla hayat amacımızı keşfetmemiz çok önemlidir.

  1. Stratejik Planlama Yapmak

Hayat amaçlarına ulaşmanın beşinci prensibi stratejik planlama yapmaktır. Stratejik planlama, aksiyon planından çok farklı bir alan olan zihinde hayatımızın kurgusunu başarmayla ilgilidir. Bizler, stratejik planlama yapıp yani hayatımızı zihnimizde düşündüğümüzde daha başarılı oluyoruz. Sürekli düşünerek yaşadığımızda hayatımızın çok daha rahat bir şekilde ve sistematik bir şekilde ilerleyebildiğini görebiliyoruz.

Evet, sevgili dostlar…

Bizler bu 5 prensip ile birlikte ustalar yolunda ilerliyoruz.

Ustalar Sınıfı Başarının Sırrı

Ustalık yoluna girmek isteyen, yaşamda ustalaşmak isteyen kişiler için “Ustalar Sınıfı Başarının Sırrı” kitabımda tüm bunları detaylı bir şekilde anlattım.

Sizler de bu harika el kitabını okuyarak tüm bu metotların özetini bulabilirsiniz. Bu kitabı okuduğunuzda ve metotları harfiyen uyguladığınızda çok keyif alacağınızdan şüphem yok.

Yaşamda başarının sırrını bulmak sizlerin hayatını daha keyifli kılacak. Hepinizin, yaşamında başarının sırrını bulanlardan olmanızı diliyorum.

Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyorum.

Yorum Ekle