USTALIK YOLUNDA

strateji Jul 17, 2022

Ustal─▒k üzerine çok konu┼čtuk, çok ┼čeyler söyledik. Bugün yine konumuz ustal─▒k. “Ustal─▒k yolunda neler yap─▒lmal─▒, usta olabilmek için hangi yollardan geçmek süreyi k─▒salt─▒r?” gibi sorular─▒n cevaplar─▒n─▒ arayaca─č─▒z. Gelin bugünkü yaz─▒m─▒za Sri Ramakrishnan─▒n sözleriyle ba┼člayal─▒m:

Tanr─▒ sizin içinizde siz olarak ikametgâh eder ve Tanr─▒ taraf─▒ndan fark edilmek veya kendinizi gerçekle┼čtirmek için hiçbir ┼čey yapman─▒za gerek yoktur. Bu sizin gerçek ve do─čal halinizdir. Tüm aray─▒┼č─▒ b─▒rak─▒n; dikkatinizi içinize, varl─▒─č─▒n─▒za çevirin. Ve zihninizi, varl─▒─č─▒n─▒z─▒n kalbine yay─▒lan bir benli─če feda edin. Bunun ┼ču anda ya┼čad─▒─č─▒n─▒z kendi deneyiminiz olmas─▒ için en do─črudan ve ivedi tek yol; öz sorgulamad─▒r.”

Öz Sorgulama

Sri Ramakrishnan─▒n da söyledi─či gibi öz sorgulama, zihni benli─če feda etmek yoluyla, kendinizi gerçekle┼čtirmeyi sa─člar. ─░┼čte zaten bu nedenle, öz sorgulama Nev┼čah Enstitü müfredat─▒n─▒n kökünde oturur.

Bizler her daim zihnimizi sorgulama mecburiyetindeyiz. E─čer ya┼čam─▒n─▒z─▒n de─či┼čmesini istiyorsan─▒z, e─čer gerçekten ustaca ya┼čamak istiyorsan─▒z, e─čer gerçekten kendinizi adayarak ustalar s─▒n─▒f─▒n─▒n bir üyesi olmak istiyorsan─▒z kendinizi sorgulamaya ba┼člamal─▒s─▒n─▒z.

Kendinizi sorgulamaya zihninizden ba┼člamal─▒s─▒n─▒z. Önce zihninizdeki kal─▒plar─▒ sorgulamal─▒s─▒n─▒z. ─░yi dedi─činiz ┼čeylerin sadece iyi olmad─▒─č─▒n─▒, kötü dedi─činiz ┼čeylerin sadece kötü olmad─▒─č─▒n─▒ görmelisiniz.  Zihninizde baz─▒ kal─▒plar─▒n oldu─čunu anlamal─▒s─▒n─▒z. Zihninizde yarg─▒lar oldu─čunu fark etmelisiniz.

Düzenli Meditasyon ve Faydalar─▒

Kendinizi sorgulamak ve öz sorgulama yapabilmenin yolu meditasyondur. Bütün bunlar─▒ da tabi ki düzenli meditasyonla yapabiliriz. Bunu fark ettikten sonra da zihnimizdeki tüm kal─▒plar─▒ ortadan kald─▒r─▒p daha objektif bir bilince geçme mecburiyetindeyiz.

Düzenli meditasyon yap─▒p, varl─▒─č─▒m─▒zdaki hisleri ve içsel canl─▒l─▒─č─▒m─▒z─▒ gözlemledi─čimizde de─či┼čimi de gözlemlemeye ba┼člar─▒z. Bizler varl─▒─č─▒m─▒z─▒n canl─▒ ya┼čam enerjisi içerisinde vakit geçirdi─čimizde insan olan─▒, ölümlü olan─▒ b─▒rak─▒r─▒z. ─░nsan olan─▒n fikirlerini, insan olan─▒n eylemlerini, insan olan─▒n do─črular─▒n─▒ kenara b─▒rakt─▒─č─▒m─▒zda ve varl─▒─č─▒n sonsuzlu─ču içerisinde vakit geçirdi─čimizde de─či┼čim kendili─činden ba┼člar. ─░┼čte tam o noktada gücü ve hakiki enerjiyi ke┼čfederiz.

Bir insan─▒n ayd─▒nlanma derecesi, ac─▒ ve zevk aras─▒nda gidi┼č geli┼čini tatmine dönü┼čtürme yetene─či ile ilgilidir. Ya┼čam─▒n─▒zda ac─▒ ve zevk döngüsü oldu─ču müddetçe çarp─▒k bilinçte olursunuz.

Ustalar Ac─▒ Çekmez

Bir usta ac─▒ çekmez çünkü zevk pe┼činde ko┼čmaz. Ya┼čam ustas─▒ ac─▒ çekmez; bu da tüm ac─▒lar─▒n sona erdi─či bir cennet gibidir. Bu nokta, en üst noktad─▒r ve bu noktada ac─▒ olmad─▒─č─▒ gibi zevk de yoktur. Ve o noktaya, ac─▒dan kaç─▒nmaya çal─▒┼čmad─▒─č─▒m─▒zda ve zevk pe┼činde ko┼čmad─▒─č─▒m─▒zda varabiliyoruz.

Dünyan─▒n ço─čunlu─ču ┼ču anda ac─▒dan kaçmaya çal─▒┼č─▒yor, kendini rahatlatmaya çal─▒┼č─▒yor, pozitif dü┼čünme pe┼činde ko┼čuyor. Zaten bu yüzden dünyan─▒n ço─čunlu─ču usta de─čil. Bu yüzden tarih boyunca, ustalar─▒n oran─▒ dünyan─▒n %3’ünü geçmez.

Dünyay─▒ De─čil Kendini De─či┼čtir

Tolstoy ┼čöyle diyor: "Herkes dünyay─▒ de─či┼čtirmeyi dü┼čünür ama kimse kendisini de─či┼čtirmeyi dü┼čünmez."

Ço─čunluk, dünyay─▒ de─či┼čtirmeye çal─▒┼č─▒yor; çünkü dünyada hata görüyor, dünyada hata oldu─čunu zannediyor. Çünkü pek çok ki┼či çarp─▒k bir bak─▒┼č aç─▒s─▒na sahip.

Ustalar Neler Yap─▒yor?

Kitleler, dünyay─▒ de─či┼čtirmeye çal─▒┼č─▒p, kendisini göz ard─▒ ediyor. Peki, ustalar? Dü┼čünceleriyle çal─▒┼čm─▒┼č, dü┼čüncelerindeki bütün yarg─▒lar─▒ fark etmi┼č, dünyaya yükledi─či anlamlar─▒ fark etmi┼č, keyif ve ac─▒n─▒n ayn─▒ madalyonun iki yüzü oldu─čunu ke┼čfeden ustalar neler yap─▒yor?

Ustalar, dünyada hiçbir ┼čeyin pe┼činde ko┼čmuyor. Çünkü dünyadaki her ┼čeyin birbiriyle ayn─▒ oldu─čunu biliyorlar. Siz de ┼čuna emin olun; ne zevk, ne de ac─▒ birbirinden farkl─▒ de─čil. Ne iyi dedi─činiz deneyimler, ne de kötü dedi─činiz deneyimler birbirinden farkl─▒ de─čil.

Usta, ikisinin e┼čitli─čini ve ikisinin birbirini nas─▒l nötrledi─čini gören ki┼čidir. Çünkü usta, zihnine vakit ay─▒r─▒p zihniyle çal─▒┼čm─▒┼č ki┼čidir.

Ustala┼čmay─▒ ─░stemek Yeterli mi?

┼×imdi ak─▒llarda ┼ču soru olu┼čabilir. Ustalar, nas─▒l ustala┼č─▒r? Ustalar, bulunduklar─▒ seviyeye nas─▒l gelirler? Ben size biraz kendimden bahsederek bu soruyu cevaplayay─▒m: Bütün bu anlatt─▒klar─▒m─▒ bir kitaptan de─čil, kendi deneyimlerimden anlat─▒yorum. Ö─črencilerim bunu çok iyi biliyorlar.

Peki, bu noktaya ustala┼čmay─▒ isteyerek, sadece istemekle kalarak m─▒ geldim? Tabi ki hay─▒r. Ben bu noktaya 25 senedir düzenli meditasyon yaparak geldim. Ö─čretti─čim 5 prensibin 5ini hâlâ istikrarl─▒ bir ┼čekilde ve bizzat uygulayarak geldim.

Her gün günümün 2 buçuk saatini dü┼čünerek, zihnimle ve bilincimle vakit geçirerek geldim. Ve böylelikle ya┼čam─▒m─▒n tamam─▒n─▒ yönetebildi─čim, istemedi─čim hiçbir ┼čeyin olmad─▒─č─▒ bir seviyeden bu hayat─▒ deneyimliyorum. Burada anlayana ve duyana çok küçük bir s─▒r verdim.

Ya┼čamda Olan Her ┼×eyi Kabullen

Ya┼čam─▒m─▒z─▒n tamam─▒n─▒n tam istedi─čimiz gibi olmas─▒n─▒ istiyorsak, ya┼čamda istemedi─čimiz hiçbir ┼čeyin olmamas─▒n─▒ istiyorsak, ya┼čamda olmas─▒n─▒ istemedi─čimiz hiçbir ┼čeyin öncelikle zihnimizde olmamas─▒ gerekiyor. Ya┼čamda olan her ┼čeye evet dedi─čimiz noktada ya┼čam cennete dönü┼čmeye ba┼čl─▒yor.

Darwin, türlerin hayatta kalmas─▒ için en önemli özelli─čin güç de─čil de─či┼čime adaptasyon oldu─čunu söylüyor. Yani üst seviye bir zekâdan bahsediyor. Her insan de─či┼čime zekâs─▒ ile ayn─▒ oranda uyum sa─člayabiliyor.

Asl─▒nda hakiki zekâ, de─či┼čime uyum sa─člayabilme kabiliyetimizle ilgili, nötr bilinçle ilgili. Çünkü ancak bilincimizde nötrsek ve hakikate bak─▒yorsak, dengeli bir bilinçle objektif bir ┼čekilde üst bir zekâyla hayata bak─▒yorsak, olaylar─▒ iyi ve kötü olarak nitelendirmiyorsak çok kolay bir ┼čekilde ilerleyebiliyoruz.

Kötü dedi─čimiz ve iyi dedi─čimiz her olay, bir duygusal çalkalanmaya neden oldu─ču için ayaklar─▒m─▒zda prangalar yarat─▒yor. Asl─▒na bak─▒l─▒rsa her ┼čey ortaya ç─▒kar, geçer ve de─či┼čir. Dünya seviyesinde her ┼čey sürekli de─či┼čir. Ac─▒n─▒n tek sebebi, ona anlam yükleyip belli bir deneyime ba─čl─▒ kalmakt─▒r.

Hakiki Tatmin Gönüldedir

Anika anlay─▒┼č─▒ sayesinde kendinizin tan─▒k olan k─▒sm─▒na ba─čland─▒─č─▒n─▒zda hakiki tatmin kalpte, gönülde ortaya ç─▒kar. Tarih boyunca azizler, bilgeler kalpte meydana gelen kutsal birli─či, kutsal dengeyi tan─▒mlarlar.

Varl─▒─č─▒nda ┼čiva ve ┼čakti birli─či denge vard─▒r. Ya┼čam sarmal─▒nda erkeksi nüfuz ve kad─▒ns─▒ teslimiyet bir aradad─▒r. Her ┼čeye ┼čahitlik etmek ve ko┼čulsuzca kabul etmek ustan─▒n bilincinin deneyimidir. Gönlünüzü ve kalbinizi açmak için kendinizi her tür de─či┼čime açmal─▒s─▒n─▒z.

Görünürde sa─člam olan bu dünyada ya┼čay─▒n, onunla dans edin, me┼čgul olun ama bir taraftan da bütün bunlardan özgür olun. Gerçek mutluluk ve gerçek tatmin, mutsuzlu─čun tersi de─čildir. Dünyada deneyimlenen anl─▒k mutluluklar mutsuzlu─čun tersidir.

Ustala┼čman─▒n Tek Hedefi: Gerçek Olmakt─▒r

Hakiki mutluluk ve hakiki tatmin, içinde mutlulu─ču ve mutsuzlu─ču ayn─▒ anda bar─▒nd─▒r─▒r. Sevginin içinde nefreti bar─▒nd─▒rd─▒─č─▒ gibi. Ve bu ancak dengeli bir bilinç seviyesinde ya┼čanabilir. Dingin ve durgun bir bilinç seviyesinde anla┼č─▒labilir. Bu seviye ise ustan─▒n bilincidir.

Ustala┼čman─▒n tek hedefi ve temel kriteri kendiniz olmakt─▒r, gerçek olmakt─▒r. Gerçek bir bilinçte oldu─čunuzda, ya┼čama yükledi─činiz anlamlardan özgürle┼čti─činizde, iyi ve kötü kavram─▒ kalmad─▒─č─▒nda bizler herhangi biri olmaya çabalamay─▒z.

Böylelikle sübjektif bak─▒┼č aç─▒s─▒ndan uzakla┼č─▒p objektif bir bak─▒┼č aç─▒s─▒na geçeriz. Hiçbir ┼čey olmaya çal─▒┼čmad─▒─č─▒m─▒z için kendimiz oluruz. Bir ustan─▒n ve liderin kitlelerden en büyük fark─▒ da do─čall─▒─č─▒ ve gerçekli─čidir.

Ustala┼čmak Nas─▒l Mümkündür?

Bir insan─▒n ustala┼čmas─▒ sadece ve sadece bilinciyle mümkündür. Bilinçte ustala┼čman─▒n yolu da ki┼činin dünyaya yükledi─či anlamlardan özgürle┼čmesiyle mümkündür. Do─črunun ve yanl─▒┼č─▒n birbirinden ayr─▒lmad─▒─č─▒, her ┼čeyin hem do─čru hem yanl─▒┼č oldu─ču bilinç seviyesi bir ustan─▒n senelerce bilinciyle çal─▒┼čarak geldi─či seviyedir.

─░┼čte bu yüzden kendini bilincini en üst seviyeye ç─▒karmaya adam─▒┼č ö─črencilerim, ben onlara sunmasam bile daha derin ve daha uzun bir müfredat talep etmeye ba┼člad─▒lar. Nev┼čah Enstitü müfredat─▒ o yüzden 4 senelik bir müfredata dönü┼čtü.

Neden mi? Çünkü sadece ö─črenci haz─▒r oldu─čunda ö─čretmen haz─▒r olabilir. ┼×ems ve Mevlâna gibi ustalar ve ö─črencileri, tarihin her sahnesinde her zaman bulu┼čmay─▒ ba┼čarm─▒┼člar ve ustal─▒k yolunun de─čerli yollar─▒n─▒ kat etmi┼čler.

Ustal─▒k bir kitap okuyarak ve birkaç video izleyerek olmaz.  Usta olmak için önce nitelikli bir hocaya ihtiyac─▒n─▒z var. Size yol gösterecek ve rehberlik edecek bir hocaya ihtiyac─▒n─▒z var. Hakiki hocalar─▒ tan─▒yabilmek de belli bir bilinç seviyesi gerektirir. Hakiki bir üstad─▒ kendi potansiyelin kadar tan─▒yabilirsin.

Ustal─▒─č─▒n temeli kendin olmakt─▒r. Gerçek bir usta olmak için egonun tamam─▒na ihtiyac─▒n var. ─░nsanl─▒─č─▒n─▒n tamam─▒n─▒ kendini limitleyerek de─čil, deneyimleyerek kazan─▒rs─▒n. Deneyimlerle birlikte insanl─▒─č─▒ndan özgürle┼čebilirsin. Çok az insan egosunun tamam─▒n─▒ gerçekle┼čtirebilmeye cesaret eder. ─░┼čte onlar, benim ö─črencilerim dedi─čim ki┼čiler.

─░nsan─▒n Sadece Kendisine ─░htiyac─▒ Var

Hiç kimsenin yan─▒nda de─či┼čmemek ve kendin olabilmek çok üst bilinç i┼čidir. Sadece sevdi─čin ┼čeyleri yap─▒p sevmedi─čin ┼čeyleri yapmamak çok büyük bir güçtür. Sevdi─čin ┼čeyleri yaparak ya┼čamak büyük bir özgürlük ve ayn─▒ zamanda ya┼čamdaki en büyük s─▒navd─▒r. Bu s─▒nav─▒ vermeye haz─▒r olanlar ustalar s─▒n─▒f─▒na kabul edilirler. Bunu yapabildi─činizde ustala┼č─▒rs─▒n─▒z.

Bunu yapmak için de yürüyece─činiz yol için de bunu yapabilmi┼č bir ustaya ihtiyac─▒n─▒z var. E─čer bunu yapmay─▒ ba┼čar─▒rsan─▒z i┼čte o zaman ya┼čayaca─č─▒n─▒z hayat en de─čerli ve en anlaml─▒ hayat olmaya ba┼člayacakt─▒r. Dolay─▒s─▒yla bu yolda insan─▒n sadece kendisine ihtiyac─▒ vard─▒r. Bilincinize, zihninize, güçlü metotlara, iyi bir hocaya ve sadece kendinize ihtiyac─▒n─▒z bulunmaktad─▒r.

─░nsan─▒n Bilinci Ne Zaman Ayd─▒nlan─▒r?

─░nsan─▒n bilincinin ayd─▒nlanmaya ba┼člad─▒─č─▒ yer kendini sorgulamaya ba┼člad─▒─č─▒ yerdir. Do─čru bildiklerinin do─čru olmad─▒─č─▒n─▒ fark etti─či yerdir. Benim bildiklerim yanl─▒┼č olabilir dedi─čin an, zihninde bir kap─▒ aç─▒l─▒r.

Kendinden eminlik mertebesine geçebilmen için aç─▒l─▒r o kap─▒. Kendini sorgulamaya ba┼člad─▒─č─▒nda ve do─čru metotlar─▒ zihnine uygulamaya ba┼člad─▒─č─▒nda, zihnin ve bilincin ayd─▒nlanmaya ba┼člar.

Evet, yolumuz uzun emek istiyor, vakit istiyor, çok iyi seçimler istiyor ama bu yolun sonucu garanti. Ustalar s─▒n─▒f─▒ ö─črencisi olmak için kendinize ihtiyac─▒n─▒z var ve bilinçli olmaya ihtiyac─▒n─▒z var. Yolun sonunda, usta olmak var…

Sa─čl─▒cakla kal─▒n…

Close

50% Complete

Two Step

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.